20 maja CSW w Toruniu zaprasza na siódmą już edycję Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster. Tegoroczne edycja poświęcona jest sztuce projektowania graficznego z Ukrainy. Celem wydarzenia jest ukazanie różnorodności postaw twórczych oraz poszukiwanie cech charakterystycznych ukraińskiego dizajnu. Jak co roku w ramach programu festiwalowego można zobaczyć 3 bardzo różnorodne wystawy, wziąć udział w warsztatach kaligrafii, uczestniczyć w konferencji z udziałem projektantów z Polski i Ukrainy oraz wziąć udział w koncercie z wyjątkowa oprawą graficzną.

Kluczowym elementem tegorocznej edycji Plastra będą wystawy: indywidualna wystawa Nikolaya Kovalenki, polsko-ukraińska prezentacja wielkoformatowych plakatów przed budynkiem CSW pod tytułem Design vs Crisis, typograficzna wystawa na III piętrze CSW – Typua, oraz Open Design – ukazująca działalność ukraińskich studiów graficznych (na tarasie budynku CSW). Wystawą towarzyszącą festiwalowi będzie instalacja site-specific w studenckiej Galerii S, którą stworzą studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod opieką dra hab. Macieja Kuraka.

Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie konferencja zatytułowana Survival Design, która dotyczyć będzie nowych kontekstów w dyskusji o projektowaniu graficznym w Polsce i na Ukrainie – odbędzie się ona 20 maja, w godzinach 11.00-16.00. Jej uczestnicy, czyli: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom Studio), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stępień (Hakobo), Krzysztof Iwański podejmą próbę zdefiniowania aktywności projektowej poprzez uwarunkowania polityczne, ideologiczne oraz społeczne.

Dwa dni festiwalu – 21 i 22 maja – wypełnią spotkania warsztatowe. W pierwszym dniu uczestnicy spotkają się z Oleksiejem Czekalem, wybitnym ukraińskim kaligrafem, który poprowadzi zajęcia oparte na manualnym tworzeniu znaków literniczych w kontekście kompozycji plakatowej. Drugiego dnia dizajnerzy ze studia Grafprom zmierzą się z tematem typografii eksperymentalnej opartej na fizyczności liter.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Miałam okazję wziąć udział w jednej z wcześniejszych edycji festiwalu i serdecznie polecam wszystkie wydarzenia, a szczególnie warsztaty typograficzne. Informacje o warsztatach znajdują się tutaj,  a program konferencji tutaj.

Polecam i zapraszam :)

Zapisz